Workshop program

  • 9:00 - 10:40 Oral session 1 (Chair: Aleš Leonardis)

    • Welcome
    • VOT-RGB ST/RT/LT challenges and results (Matej Kristan)
    • VOT-ST winner talk (TBD)
    • VOT-RT winner talk (TBD)
    • VOT-LT winner talk (TBD)
  • 10:40 - 11:10 Coffee break - 30min

  • 11:10 - 11:50 Poster spotlight session (Chair: Roman Pflugfelder)

    • Semi-automatic Annotation of Objects in Visual-Thermal Video Amanda Berg (Linköping university)*; Joakim Johnander (Linköping University); Flavie Durand de Gevigney (University Grenoble Alpes); Jorgen Ahlberg (Computer Vision Laboratory, Linköping University); Michael Felsberg (Linköping University)

    • Multi-modal fusion for end-to-end RGB-T tracking Lichao Zhang (Computer Vision Center)*; Martin Danelljan (ETH Zurich); Abel Gonzalez-Garcia (Computer Vision Center); Joost van de Weijer (Computer Vision Center); Fahad Shahbaz Khan (Inception Institute of Artificial Intelligence)

    • Multi-Adapter RGBT Tracking Chenglong Li (Anhui University); Andong Lu (Anhui University); Aihua Zheng (Anhui University); Zhengzheng Tu (Anhui University); Jin Tang (Anhui University)*

    • Visual Object Tracking by Using Ranking Loss Hakan Cevikalp (Eskisehir Osmangazi University)*; Hasan Saribas (Eskisehir Technical University); Burak Benligiray (Eskişehir Technical University); Sinem Kahvecioglu (Anadolu University)

    • Fast Visual Object Tracking with Rotated Bounding Boxes Bao Xin Chen (York University)*; John Tsotsos (York University)

    • Visual Tracking by means of Deep Reinforcement Learning and an Expert Demonstrator Matteo Dunnhofer (University of Udine)*; Niki Martinel (University of Udine); Gian Luca Foresti (University of Udine, Italy); CHRISTIAN MICHELONI (University of Udine, Italy)

    • Intra-frame Object Tracking by Deblatting Jan Kotera (Institute of Information Theory and Automation, Czech Academy of Sciences)*; Denys Rozumnyi (Czech Technical University); Filip Šroubek (Institute of Information Theory and Automation, Czech Academy of Sciences); Jiri Matas (CMP CTU FEE)

  • 11:50 - 13:30 Lunch - 1h 40min

  • 13:30 - 14:20 Invited talk (Chair: Jiri Matas)

    TBD

  • 14:20 - 16:00 Poster session & coffee - 1h 40min

  • 16:00 - 17:20 Oral session 2 (Chair: Luka Čehovin Zajc)

    • VOT-RGBT results (Michael Felsberg)
    • VOT-RGBT winner talk (TBD)
    • VOT-RGBD results (Alan Lukežič)
    • VOT-RGBD winner talk (TBD)
  • 17:20 - 17:40 Panel (Planned changes in VOT2020 & Feedback) (Chair: TBA)